Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

MARMARA'DAKİ 5 İLDE METREKARAYE 76-100 KG YAĞIŞ BEKLENİYOR

MARMARA'DAKİ 5 İLDE METREKARAYE 76-100 KG YAĞIŞ BEKLENİYOR İstanbul’da gece yarısı itibariyle beklenen fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) alarma geçirdi. Saatte 30 ila 100 kilometre hıza ulaşması beklenen fırtına nedeniyle yetkililer vatandaşları dikkatli olmaları hususunda uyardı. Akşam saatleri itibariyle Marmara'nın güneyinde başlayacak olan yağışların, bu gece saatlerinden itibaren şiddetini artıracağı ve yarın Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir'in kuzeyinde yerel olarak metrekareye 76-100 kilogram arasında olacağı belirtildi. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale de yerel olarak kuvvetli olacağının beklendiği açıkladı. 


PAZARTESİ GECESİ REKOR YAĞIŞLAR BEKLENİYOR

Pazar günü ise bölge genelinde devam edecek olan yağışların İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ'ın doğusunda, Pazartesi günü ise İstanbul'un Anadolu Yakası, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli olmasının beklendiği, Pazartesi gece saatlerinde ise bu bölgelere yerel olarak metrekareye toplam olarak 100-200 kilogram civarında yağış düşmesi beklendiğini açıklandı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor. Yağışların Batı Akdeniz kıyıları, Isparta, Aydın, Muğla çevreleri ile Burdur'un güney ve doğu kesimlerinde kuvvetli, Antalya çevrelerinde yer yer aşırı olması beklendiği belirtilirken, yaşanabilecek sel ve su baskınına karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Adana, Osmaniye, Nevşehir ve Yozgat çevreleri ile Hatay'ın kıyı kesimlerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Batı Akdeniz kıyıları, Isparta, Aydın, Muğla çevreleri ile Burdur'un güney ve doğu kesimlerinde kuvvetli, Antalya çevrelerinde yer yer aşırı olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgâr, genellikle güney yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batı kesimlerinde kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

VATANDAŞLARIN DİKKATLİ OLMASI İSTENDİ

Yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. 

Yorumlar