Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

Sarıkamış deniz şehitleri anıldı

Sarıkamış deniz şehitleri anıldı Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, Sarıkamış Harekatı'nı destekleyecek ekipmanları taşırken Rus donanması tarafından batırılan 3 gemide şehit olan mürettebat düzenlenen törenle anıldı.  Törende konuşan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Donanma desteği olmayan hiç bir kara harekatı başarılı olamaz" dedi. Sarıkamış Harekatı'nı desteklemek üzere intikal halindeyken Ereğli açıklarında 7 Kasım 1914'te Rus donanmasına bağlı gemiler tarafından batırılan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerinde şehit olan 3 bin askerimiz düzenlenen törenle anıldı. Karadeniz Bölge Komutanlığı koordinasyonunda Ereğli Belediyesi tarafından sahil bandına dikilen 'Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı'nda anma töreni düzenlenmesinde katkısı bulunan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, arkasında donanma desteği olmayan hiçbir kara harekatının başarılı olamayacağını söyledi.  

GEMİLER NASIL BATIRILDI? 
Birinci Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı’nı desteklemek amacıyla İstanbul’dan Trabzon’a üç yük gemisi gönderilmişti.  Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa adlı gemilerimiz, yiyecek, kışlık giysiler ve askeri malzeme taşıyordu. 7 Kasım 1914 tarihinde Ereğli açıklarında, Zonguldak’daki kömür madenlerini bombalayıp üslerine dönen Rus donanması ile karşılaşan gemilerimiz açılan top ateşi ile batırıldı ve 3 bine yakın askerimiz şehit oldu.  Bu olay gerçekleştiği sırada dönemin padişahı 2. Abdülhamit, kendisini devirecekleri korkusu ile Osmanlı Donanması’nı Haliç’e hapsederek çürümeye terk ettiği için Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemileri Karadeniz seferine “korumasız” çıkmak zorunda kalmıştı. 
DENİZE ÇELENK BIRAKILDI
Kafkas Cephesi’nde şehit olan Ereğlili 65 askerin isimlerinin de yazılı olduğu Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı’ndaki törene Kaymakam İbrahim Çay, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Ereğli Belediye Başkan Vekili Reşat Latif, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Anıt önündeki törenin sona ermesinin ardından protokol üyeleri Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’na bağlı bir gemi ile Kandilli açıklarında Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa’nın batırıldığı yerde denize çelenk bıraktılar. 

Yorumlar