Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

Arabalı vapur kazası

Arabalı vapur kazası Kaza, Sirkeci’deki arabalı vapur iskelesinde saat 15.40 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, 3 kadın ile 3 yaşında bir kız çocuğunun bulunduğu otomobil, Sirkeci’den Harem’e giden arabalı vapura son araç olarak bindi. Kapak üzerinde kalan araç, vapurun hareket etmesiyle geriye kayarak vapurun kapak kısmında asılı kaldı.


Kısa süre asılı kalan araç daha sonra denize düştü. Bu sırada iki kadın araçtan çıkmayı başardı. Aracın denize düştüğünü gören görevliler durumu deniz polisine bildirdi. Olay yerine ulaşan deniz polisi, denize gömülen araçta bulunan 3 yaşındaki Ece Su Yılmaz’ı ardından da Şaziye Güleren’i denizden yaralı olarak kurtardı. İki yaralı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılırken diğer hafif yaralılar Ebru Güleren ile Mine Dalkılıç ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.


3 yaşındaki Ece Su Yılmaz hayatını kaybetti


Denize gömülen araçtan yaralı olarak çıkarılan 3 yaşındaki Ece Su Yılmaz hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Sürücü Şaziye Güleren’in ise durumlarının ağır olduğu öğrenildi.Aracın denize düştüğü sırada iskelede bulunduğunu söyleyen Gürkan Sünbelli, kadın ile kızı kurtarmak için denize atladığını ancak kızın elinden kayıp gittiğini ardından gelen deniz polisinin kadınla kızı çıkardığını ifade etti. Denize gömülen araç olay yerine giden itfaiyenin vinciyle çıkarıldı.


Kazanın tanığı kaptan anlattı: "Cinayet gibi"


Kaza sırasında orada bulunan bölgede gönüllü arama kurtarma tatbikatı yapan Genç Denizciler Dayanışma Derneği üyesi Kaptan Umur  Zamanoğlu, saniye saniye tanık olduğu kazayı CNN TÜRK'e anlattı. Zamanoğlu, arabalı vapur kaptanının telsizle her hangi bir yardım talebinde bulunmadığını, talebin orada bulunan TUR-YOL tekneleri tarafından yapıldığını söyledi. Kendisi de kaptan olan Zamanoğlu, denize düşen aracın iki tekerleği karada, iki tekerleği geminin kapağı üzerindeyken kaptanın tam yol verdiğini ileri sürerek, aracın denize bu şekilde düştüğünü ileri sürdü. Zamanoğlu, şunları söyledi:


"Bir iletişim kopukluğu olmuş olmalı. İnsanların bağırmasına rağmen gemi bu şekilde ilerliyor. Araçta bulunan 4 kişiden arkada bulunan 2 yetişkin gemiden atlıyor öndeki iki çocuk ile anne araçta kalıyor. Bir denizci olarak ağzım varmıyor ama bu olay neredeyse bir cinayet gibi bile bile olmuş bir olay. Milyon dolarlık bu deniz araçları o kadar hızlı hareket etmez. Bu hatayı gördüğünüz anda motorları durdurmanız saniyenizi almaz. Bu sırada arkadaki mürettebat ne yapıyordu, nasıl gemi kaptanını uyarmaz? Gemi kaptanı çıkış esnasında nasıl arkasına çıktığı yere bakmaz?"


KAPTAN MAHKEMEDE


Kaptan Erkan Atalay İm'in de aralarında bulunduğu 3 kişi savcıya kazaya ilişkin ifade verdi. Savcı, ifadelerinin ardından gemi kaptanı Erkan Atalay İm'de dahil 3 kişiyi 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek' iddiasıyla tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.


İKİNCİ KAZASI


Meslektaşları arasında çok başarılı ve tecrübeli bir kaptan olarak anılan Erkan Atalay İm, bir dönem İDO Kaptan ve Başmühendisleri Derneği Başkanlığı görevini de yürütmüştü. Kaptan Erkan Atalay İm 29 Ocak 2010’da Bandırma-Yenikapı seferini yaparken Malta bayraklı New Breeze adlı kuru yük gemisiyle çarpışan İDO’ya ait Mehmet Reis feribotunun da kaptanıydı. İki kişinin yaralandığı kazaya, Malta gemisinin dümeninin kilitlenmesinin neden olduğu açıklanmıştı.


VAPUR KAZASINA ÇİFTE SORUŞTURMA


Bu arada Sirkeci’de arabalı vapurdan denize düşen otomobilde 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz’ın ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kazayı soruşturmaları için özel bir ekip oluşturdu. Soruşturma ekibi bu sabah İstanbul’a gelerek Liman Başkanlığı’nda kaptan ve diğer yetkililerin ifadelerini aldı.  Sirkeci-Harem seferini yapmak üzere hareket eden Sadabat arabalı vapurundan Mine Yılmaz’ın kullandığı otomobil denize düştü. Otomobilde bulunan Mine Yılmaz, Ebru Güleren Yılmaz ve Şaziye Güleren kurtuldu. Ön koltukta oturan 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz ise hayatını kaybetti.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, denize düşen otomobille ilgili idari soruşturma yapmak üzere inceleme ekibi görevlendirdi. Sabah saatlerinde İstanbul’a gelen ekip, liman başkanlığında başta Sadabat isimli arabalı vapurun kaptanı Erkan Atalay İm olmak üzere, ilgili personelin ifadesini almaya başladı. Kazaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da adli soruşturma yürütüyor. 


(DHA - Ezgi ÇAPA - Yaşar KAÇMAZ - Fatma AKSU)

Yorumlar