Denizdurumu

havayı takip etmenin en kolay yolu

Gökçeada'da büyük felaket

Gökçeada'da büyük felaket Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde gece etkili olan kuvvetli sağanak yağış, sele neden oldu. Sel felaketinin boyutları günün ilk ışıkları ile birlikte ortaya çıkarken MHP'li Belediye Başkanı Ünal Çetin, ilçede durumun çok kötü olduğunu, acilen bir komisyon kurularak gerekli incelemelere başlayıp zararların giderilmesi için afet bölgesi ilan edilmesini istedi. Başkan Çetin, yaşanan sel felaketinden ilçenin yüzde 60'ının etkilendiğini kaydetti.


Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, gece yaşanan doğal afetin ayrıntılarını anlattı. Yağışın, gök gürültüsü ve şimşekle birlikte başladığını, 02.30 sıralarında ise çok kuvvetli hale dönüştürdüğünü belirterek "Yağış ilçe genelinde etkili oldu. Ancak yağıştan en çok ilçe merkezi etkilendi. Yaşadığımız tam bir doğal afetti. Can kaybı olamaması sevindirici ancak Gökçeada'da durum çok kötü. 
Gökçeada hava durumu 

Yağışın şiddetini artırmasından 5-10 dakika sonra dağlardan sular inmeye başladı. İlçe merkezine inen sular çok sayıda araç sürüklenip, zarar gördü. Yine çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı, her yer çamur deryasına döndü. Mahsur kalan vatandaşlar ise kepçe ile buldukları yerden alınıp kurtarıldı. Ancak, Gökçeada'nın kendi başına bu durumun altından kalkması mümkün değil. Yaklaşan bir turizm sezonu var. Özellikle işyerleri kullanılamaz durumda,  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bugün bir komisyonla adaya gelip zarar tespitine başlamalı. Acilen yaralar sarılmalı" diye konuştu.


Yaşanan sel felaketinde çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvanın da telef olduğu öğrenildi. İlçede yaşanan elektrik kesintisi vatandaşların can güvenliği gerekçesiyle devam ediyor.


İLÇENİN YÜZDE 60’I ETKİLENDİ


Belediye Başkanı Ünal Çetin, son durum ile ilgili hürriyet.com.tr’ye bilgi verdi. Başkan Çetin’in verdiği bilgilere göre, yaşanan afet ilçe genelinin yüzde 60’ın etkiledi. İlk tespitlere göre, yaşanan selden 54 araç, 156 işyeri, 18 ev, çok sayıda bağ-bahçe ve sayısı henüz tespit edilemeyen çok sayıda büyük ve küçük baş hayvan telef oldu. Turizm sezonu öncesi yaşanan sel felaketinin ilçe ekonomisi üzerinde de olumsuz etki yaratmasından endişe ediliyor. Başkan Çetin, acil bir ihtiyaçlarının olmadığını varolan ihtiyacın da ilgili birimlerce karşılandığını ifade ederek, İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü’nden ekiplerin ilçeye ulaştığını, zararın tespiti için komisyonun kurulduğunu belirtti.
 


BARTIN'DA KÖPRÜLER VE YOLLAR SULAR ALTINDA


Bartın etkili olan sağanak yağış nedeniyle ırmak taştı. Yürüyüş yolları ve köprüler sular altında kaldı. Bir otomobil ırmağın taştığı bölgede sel sularının ortasında kaldı. Araçtaki iki kişiyi itfaiye kurtardı.


Metrekareye 35 kilogram yağışın düştüğü kentte Karadeniz’e dökülen Bartın Irmağı’nda  su seviyesi yükseldi. Irmak bazı bölgelerde yatağından taştı. Irmak kenarındaki yürüyüş yolları su altında kalırken, kafeterya ve hediyelik eşya satışının yapıldığı yerler önlem amacıyla boşaltıldı. Irmak üzerindeki Akçalı, Okçular ve Epçiler Kadı Köprüleri su altında kaldı. Bu köprülerden ulaşım sağlanan 8 köye ulaşım durdu. İl Özel İdare Müdürlüğü ekipleri, sular altında kalan köprülere şerit çekerek önlem aldı.


Kozcağız Beldesi’nde ırmak kenarında bulunan tekstil fabrikası da sular altında kaldı. Fabrikadaki makina ve ürünlerin zarar gördüğü belirtildi.


OTOMOBİLDE MAHSUR KALDILAR


Potbaşı mevkiinde ırmak suyunun bir anda yükselmesi sonucu ise bir otomobil sel sularının ortasında kaldı. 74 AP 558 plakalı otomobiliyle Potbaşı Köprüsü’nden geçtikten hemen sonra yükselen suyun içinde kalan 75 yaşındaki Ali İhsan Canpolat, cep telefonuyla yardım istedi. Gelen itfaiye ekibi, yaklaşık 1 metreyi bulan suyun içinde güçlükle yürüyerek otomobile ulaştı. Otomobilde bulunan 65 yaşındaki Mualla Canpolat, bir itfaiye erinin sırtında suyun içinden çıkarıldı. Eşi Ali İhsan Canpolat ise itfaiye ekibinin yardımıyla yürüyerek sudan çıkabildi. Otomobil de halat yardımıyla çekilerek kurtarıldı.


Büyük korku yaşadığını belirten Mualla Canpolat, "Köye gidiyorduk. Köprüyü geçtiğimiz anda yol kapalı değildi. Yolun ortasına geldiğimizde sel suları bir anda yükseldi ve otomobilimiz durdu. Sonra itfaiye ekipleri kurtardı. Çok korktuk" dedi.


Kaynak: Hürriyet.com


Yorumlar